Szkoła jazdy AutoFan Wrocław - kursy prawa jazdy, szkolenie kierowców

A+ A A-

Prawo jazdy zimą

Jak pokazują dane statystyczne, do największej liczby wypadków dochodzi wiosną i latem. Warunki drogowe z reguły są niezłe, co u niektórych kierowców powoduje zbyt duże rozluźnienie… Jesienią i zimą, kiedy jezdnie są mokre lub pokryte śniegiem, a krótkie dni często witają i żegnają nas mgłą, statystyki wypadków znacznie się poprawiają. Jeździmy wolniej, ostrożniej i bardziej przewidująco. Dlaczego więc nie zacząć przygody z jazdą od trudnych warunków?
Wydawać by się mogło, że na początku będzie nieco trudniej ale zdobyte doświadczenie w jeździe po zmroku i w trudnych warunkach drogowych z pewnością będzie procentować w przyszłości.
Jest też jeszcze coś – zimą, kiedy warunki drogowe są wyjątkowo trudne, sam egzamin może okazać się… łatwiejszy! Na ośnieżonej nawierzchni trudniej przekroczyć dozwoloną prędkość, a liczba dogodnych miejsc do sprawdzenia umiejętności parkowania ogranicza się w zasadzie wyłącznie do dużych placów przy hipermarketach.

Poniżej prezentujemy argumenty, które powinny przekonać do rozpoczęcia kursu w zimie:
1. Zimą czujność kursanta jest zdwojona – ze względu na gorsze warunki drogowe. Pilnuje się - aby utrzymać przyczepność aby koła się nie ślizgały, żeby kogoś nie ochlapać, ale ta zdwojona czujność wpływa na poprawność jazdy i popłaca.
2. Znaki poziome – linie bardzo często przykryte są pod warstwą śniegu i błota pośniegowego. Często są więc niewidoczne – zarówno dla kursanta, jak i egzaminatora. Nie zwalnia to jednak z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zarówno w rejonach przejść dla pieszych, jak i skrzyżowań.
3. Parkowanie – osiedlowe parkingi bardzo często toną pod zwałami śniegu, parkowanie zatem odbywa się w lepiej utrzymanych parkingach na terenie centrów handlowych lub jeśli nie ma odpowiedniego miejsca nie odbywa się wcale. Czy to ułatwia nam zadanie? Oczywiście – chociaż z tego względu, że linie ograniczające miejsce do parkowania ukryte są pod śniegiem. Wystarczy zmieścić się między stojące samochody. Przecież egzaminator nie będzie sprawdzał w którym miejscu pod śniegiem są linie. Pamiętać należy, że zgodnie z zasadami egzaminowania – po wykonaniu parkowania musi być możliwość opuszczenia pojazdu.
4. Gorsze warunki na drodze sprawiają, że jeździ się ostrożniej i ze zdwojoną uwagą.

Zatem, Szkoła Jazdy AUTO-FAN zaprasza na zimowe kursy prawa jazdy kat. B ☃️

back to top

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. http://autofan.wroclaw.pl