Szkoła jazdy AutoFan Wrocław - kursy prawa jazdy, szkolenie kierowców

A+ A A-

Na czym polega jazda defensywna?

Jazda defensywna zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż zdecydowanie zwiększa  podróży. Na czym polegają jej zasady?

Jako pierwszy reguły "defensive driving" sformułował Amerykanin Chris Imhoff z National Safety Council. Od 50 lat szkolenia jazdy defensywnej są podstawą edukacji bezpiecznych i odpowiedzialnych , szczególnie w krajach anglosaskich oraz skandynawskich. W skrócie jazdę defensywną można określić jako świadome unikanie dających się przewidzieć zagrożeń.

Co się kryje pod tym ogólnym pojęciem? Przede wszystkim  defensywna oznacza zaplanowane i świadome pokonywanie trasy, z wykluczeniem ryzykownych manewrów, dróg i pór . Kierowca stosujący się do jej reguł wykorzystuje wyuczone zasady i nawyki, przede wszystkim pod kątem unikania dostrzeżonych lub spodziewanych zagrożeń.

- Kluczem do jazdy defensywnej jest świadome maksymalizowanie korzyści z wyuczonych nawyków jazdy bezpiecznej, poprzez dalekosiężną obserwację drogi, wyprzedzające planowanie manewrów oraz konsekwentne wybieranie pozycji na drodze i prędkości w sposób zwiększający bezpieczeństwo. Jednocześnie jest to świadome unikanie manewrów powodujących ryzyko uwikłania się w kolizję bądź otrzymanie mandatu - mówi Radosław Jaskulski ze Skoda Auto Szkoła.

Jak w praktyce stosować się do reguł jazdy defensywnej? Skanujmy wzrokiem drogę i jej otoczenie. Patrzmy jak najdalej do przodu, co pozwoli nam wcześniej zauważyć zagrożenia i zareagować na nie. Kolejnymi punktami są przestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz przewidywanie zachowań innych osób na drodze. Niezwykle istotne jest też czytelne komunikowanie swoich zamiarów poprzez używanie kierunkowskazów, świateł "stop" czy gestów.

Źródło: Szkoła Auto Skoda

back to top